HLADNO PREŠANO ULJE KONOPLJE
Konopljino ulje se dobija postupkom hladnog prešanja( do 45 C ) sjemenki industrijske konoplje (Cannabis sativa L.) što ga svrstava u red djevičanskih ulja, te ima ugodan nježan ukus oraščića i znatno privlačniji okus nego ostala ulja sličnih osobina (Orahovo, makovo, laneno, bundevino i sl.)
Za razliku od industrijski dobijenog ulja, hladno prešano ulje u potpunosti zadržava sve hranjive sastojke, prije svega esencijalne masne kiseline, kojima je sjeme vrlo bogato.
Ulje od konoplje sadrži omega 3, omega 6 kiseline i GLA-Gamalinolenska kiselina (koja u ulju predstavlja oko 3% svih višestruko nezasićenih masnih kiselina), te je jedino biljno ulje koje ima idealan odnos nezasićenih masnih kiselina (Omega 3 i Omega 6 u omjeru 1:3) linolne i linolenske kiseline te gamalinolenske kiseline.
Ove masne kiseline, koje za razliku od drugih naše telo nije u stanju da proizvede zovu se esencijalnim jer su neophodne našem organizmu za normalno funkcioniranje. Zbog ključne uloge koju ove masne kiseline imaju u normalnom funkcioniranju krvožilnog sustava, mozga, žući i drugih organa neophodno ih je unositi kroz hranu, i to u dovoljnim količinama.
Blagotvorno djelovanje omega 3 masnih kiselina na krvožilni sustav je višestruki:
1. spušta trigliceride do 65%
2. regulira odnos dobrog i lošeg kolesterola,
3. regulira visok krvni pritisak, spušta visoke razine lipoproteina,
4. vrlo dobro smanjuje rizik srčanih oboljenja
Omega 3 i 6 esencijalne masne kiseline su gradivni materijal mnogih organa, a najviše mozga. Preko 60% mozga čine esencijalne masne kiseline, omotač svakog živca u našem organizmu stvoren je njih, svaka naša stanica ima membranu u čiji sastav, ne samo da ulaze esencijalne masne kiseline, već igraju i ključnu ulogu u njenom metabolizmu.
Esencijalne masne kiseline potrebne su za proizvodnju serotonina i dopamina, neurotransmitera koji, između ostalog, utiču i na dobro raspoloženje. Mnoga istraživanja rađena sa bolestima i poremećajima vezanim za živčani sustav, kao što su disleksija, autizam, anoreksija, hiperaktivnost, Alchajmer i opsesivno kompulzivni poremećaji ukazuju na nedostatak prije svega omega 3 masne kiseline kod bolesnika.
Prof. dr Etelka Dimić u svojoj knjizi „Hladno cijeđena ulja" kaže: "Kliničke indikacije u slučaju kojih se koristi ulje zrna konoplje kao pomoćno ljekovito sredstvo, između ostalog, su: neurodermatitis, dijabetična neuropatija, predmenstrualni sindrom, reumatoidni artritis, itd. Smatra se da najmanje jedna žlica ulja konoplje dnevno pozitivno utječe na mentalno zdravlje, otklanja osjećaj umora i pozitivno utječe na opće stanje organizma."
Zahvaljujući svom sastavu, ulje konoplje djeluje blagotvorno i ljekovito na zdravlje-kod prevencije raznih oboljenja koja su prvenstveno vezana uz krvožilneprobleme, a pomaže i kod regulacije tjelesne težine.
Ulje konoplje je neizostavno u hladnoj kuhinji, ali nije poželjno za bilo koji oblik termalne obrade (ne zagrijavati više od 165 C) , tako da ga koristimo kao dodatak jelima u salatama ili u izradi namaza. Takođe se može direktno konzumirati-piti.
Redovno konzumiranje ulja konoplje pomaže u poboljšanju ili otklanjanju sljedećih zdravstvenih tegoba:
*neurodermitis
*predmenstrualni sindrom
*dijabetska neuropatija
*bolesti srca i krvnih žila
*sprečava zgrušavanje krvi
*reumatoidni artritis
*kronična upala mjehura
*psorijaza
*ulcerozni colitis
Upotreba: Ulje od konoplje treba isključivo koristiti nezagrijano. Visoke temperature uništavaju masne kiseline. Može se koristiti u salatama, jelima koja su već kuhana i ne prevruća ili jednostavno piti na žlicu. U terapeutske svrhe preporučujemo 4 jušne žlice dnevno 2 mjeseca, a kasnije nastaviti sa 1-2 žlice dnevno. Za poboljšanje zdravlja 1-2 žlice je dovoljno. Mnogi stručnjaci smatraju da je ulje bolje uzimati uz hranu bogatu proteinima (grah, leća, jaja,meso) radi lakše apsorpcije. Dr Johana Budvig preporučje uzimanje ulja bogata omega 3 masnim kiselinama sa mladim sirom.
Iskustva: „Već 8 godina patim od problema izazvanih uvrnutom žućnom vrećicom. Kad god bih pojela nešo masnije, ili bih povratila ili dobila meku stolicu. Doktor mi je objasnio da se to dešava zbog naglog izljevanja žući i prepisao ljekove koji su mi donekle pomogli. Onda sam od poznanice koja ima isti problem čula da pije konopljino ulje i da joj je mnogo bolje. Počela sam piti po jednu stolnu žlicu dnevno i od tada gotovo da nemam više smetnji."
T.R., Bači vinogradi
„Konopljino ulje sam počela piti zbog problema sa žući koje sam dugo godina imala. Pila sam jednu žlicu dnevno i već posle nekoliko dana osjećala se bolje. Dva mjeseca kasnije otišla sam na redovnu kontrolu krvi. Na moje veliko iznenađenje kolesterol mi je pao sa 10,8 na 7,4. Nisam imala čemu to da pripišem osim konopljinom ulju i zato sam ga nastavila redovno piti."
G.R., Subotica
Prehrambene vrijednosti ulja sjemena konoplje prosječne vrijednosti u 100 gr.
Energetska vrijednost 880 Kcal / 3682 KJ
Proteini 1,0 g
Ugljikohidrati 5,0 g
Masnoće 94,0 g
od toga zasićene 10%
od toga jednostruko nezasićene 15%
od toga višestruko nezasićene 75%
Linolna kiselina Omega 6 50-70%
Alfalinolenska kiselina Omega 3 15-25%
Gamalinolenska kiselina 3%
_________________________________________________
Za sve vas koji mislite na svoje zdravlje pojavilo se kvalitetno hladno prešano jestivo ulje konoplje o čijim dobrobitima već i sami znate. Firma koja proizvodi ulje je: http://www.hanf-zeit.com/de/production/oel-produktion.html
Jedna litra ulja košta 190kn, a ako se naruči kanister od 5 litara tada je cijena po litri 180kn.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Boris